Jack Russel teriér – pes pro aktivní lidi

·        Velikost a stavba těla

Jack Russel teriér dorůstá až do výšky 40 cm. Krátkonozí psi dorůstají obvykle jen do kohoutkové výšky pod 30 cm. Hmotnost tohoto plemene se pohybuje kolem 8 kg. Charakteristická je kresba srsti. Na základní bílé barvě jsou černé, žluté nebo hnědé skvrny. Srst může být hladká a krátká, někdy i trochu delší a drsnější.
jack russel

·        Povaha a temperament

Tento malý lovecký pes je velmi inteligentním a temperamentním tvorem. Má velmi sebevědomou, veselou a hravou povahu. Navíc je pověstný svou velkou ostražitostí a bdělostí, jakož i výraznou odvahou.

·        Vhodné prostředí

I když tento teriér patří k malým psům, nepodceňujte jeho potřebu pohybu. Měl by mít dostatek pohybu. S dětmi si rozumí velmi dobře a ani v kontaktu s jinými psy obvykle nebývají problémy.
jack russel s kostičkou

·        Původ

Vznikl v průběhu 19. století díky anglickému venkovskému faráři Jackovi Rusellovi. Ten byl vášnivým myslivcem a pro svou potřebu choval malé drsnosrsté nebo hladkosrsté teriéry, které používal při štvanicích na koních. Vždy to byly pouze pracovní psi, jejichž exteriéru se věnovala minimální pozornost. Oficiálně je uznaly jako plemeno až roku 1990.

·        Popis

Tělo mírně obdélníkové, typická teriérská hlava s klopenýma ušima ve tvaru písmene V a s mimořádně živým, inteligentním výrazem. Nohy středně dlouhé nebo zkrácené. Ocas zkrácený, nesený vodorovně nebo vztyčený nahoru. Srst drsná nebo hladká. Barva bílá š černými nebo hnědými znaky. Velikost: Kohoutková výška 23-37 cm při hmotnosti 4-8 kg.

·        Charakteristika

Lovecký pes, používaný jako honič i norník. Vášnivý myslivec, velmi rychlý a vytrvalý.

·        Zvláštní nároky

Na běžnou péči je toto plemeno zcela nenáročné. Jeho výchova však není jednoduchá, potřebuje pevnou ruku, hodně pohybu a přiměřenou zábavu. Není vhodný pro starší, pohodlné lidi, nejlépe se mu daří u aktivních sportovců nebo u myslivců na venkově.